0 10 min 2 lata

Rosyjska giełda skorygowała w piątek w górę przy poprawie warunków zewnętrznych i natychmiastowej obniżce kluczowej stopy Banku Rosji o 150 punktów bazowych (do 8% w skali roku), indeks giełdy moskiewskiej odbił powyżej 2090 punktów, na czele z papierami wartościowymi spółek finansowych i naftowych.

W wyniku handlu indeks Moscow Exchange wyniósł 2096,75 pkt (+2,1%), indeks RTS – 1161,47 pkt (+1,7%); ceny większości „blue chipów” na „Moskiewskiej Giełdzie” wzrosły w granicach 5,8%.

Dolar wzrósł do 56,93 rubla (+0,28 rubla), po południu kurs wzrósł do 58,65 rubla za 1 dolara.

W ciągu tygodnia indeksy RTS i Moscow Exchange spadły o 0,01-0,6%, dolar spadł o 0,24 rubla.

W piątek akcje Yandex (+5,8%), wpływy Grupy TCS (+5,4%), LUKOIL (+4,2%), AFK Sistema (+4,2%), Rosneft (+3,6%), MMK (+3,1%), NOVATEK (+3,1%), Moscow Exchange (+3%), Sbierbank (+2,7% i +2,9% akcji uprzywilejowanych), ALROSA (+2,5%), Surgutnieftiegaz (+2,3% i +0,3% akcji uprzywilejowanych), Magnit (+2,1%), Gazprom Nieft (+1,7%), Gazprom (+1,4%), NLMK (+1,4%), Tatnieft’ (+1,4%), RusHydro ” (+1,3%), wpływy OZON (+1,3% ), akcje VTB (+1,2%), Severstal (+1%), MTS (+0,8%), „Inter RAO” (+0,2%).

Akcje Polymetal (-9,2%), UC Rusal (-2,9%), PJSC Polyus (-2,7%), Aeroflot (-1%), Norilsk Nickel (-0,5%) spadły w cenie %.

Na piątkowym posiedzeniu Bank Rosji obniżył kluczową stopę mocniej niż oczekiwania rynku i dał sygnał, że oceni możliwość obniżenia stopy w drugiej połowie 2022 roku. Tym samym Bank Centralny Federacji Rosyjskiej oczekuje, że średnia kluczowa stopa do końca 2022 r. będzie w przedziale 7,4-8,0%, podczas gdy prognoza czerwcowa wynosiła 8,5-9,5%.

Bank Centralny Federacji Rosyjskiej również utrzymał prognozę inflacji na 2023 r. na poziomie 5-7%, wciąż czekając na powrót do celu 4% w 2024 r. Ponadto regulator poprawił prognozę dynamiki PKB Rosji na 2022 r. – obecnie Bank Centralny oczekuje spadku gospodarki o 4-6% zamiast wskazywanych wcześniej 8-10%.

Ponadto Bank Centralny Federacji Rosyjskiej podniósł prognozę nadwyżki na rachunku obrotów bieżących Federacji Rosyjskiej do 243 mld USD ze 145 mld USD.

Komentarze analityków

Analitycy firmy inwestycyjnej Renaissance Capital zauważają , że nieoczekiwana obniżka kursu RF Central Bank o 150 pb. ogranicza potencjał dalszych obniżek stóp w 2022 r., ale pozostawia go na 2023 r.

Obniżka stóp przez Bank Centralny była spowodowana dwoma czynnikami – obecną dynamiką inflacji oraz oczekiwaniami inflacyjnymi. W lipcu obserwowany jest drugi miesiąc deflacji, natomiast sierpień-wrzesień to tradycyjnie korzystne miesiące dla dynamiki cen. Znalazło to odzwierciedlenie w obniżeniu przez regulatora prognozy inflacji w 2022 r. do 12-15%. Dodatkowo Bank Rosji wskazuje na znaczny spadek oczekiwań inflacyjnych w lipcu (dane na ich temat nie zostały jeszcze opublikowane). Obecnie prognoza kluczowej stopy na koniec 2022 r. spadła do 7,5% (z 8,0%) i pozostaje na poziomie 6,5% na koniec 2023 r., uważają eksperci Renaissance Capital.

Według Aleksandra Bachtina, stratega inwestycyjnego BCS Mir Investments , kupującym pomogło osłabienie rubla, poprawa ogólnego nastroju na rynku oraz decyzja Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej o obniżeniu kluczowej stawki. Zasadniczo jest to pozytywne dla akcji banków i konsumentów, a także akcji spółek o wysokim zadłużeniu, w szczególności w sektorze IT.

Na początku przyszłego tygodnia możemy spodziewać się kontynuacji niestabilnego i niestabilnego tła zewnętrznego, a na rynku rosyjskim głównie dynamiki bocznej. Priorytetem uwagi inwestorów pozostaną sygnały regulatorów – kolejnym krokiem będzie decyzja w sprawie stopy Fed (27 lipca). Moskiewski indeks giełdowy w poniedziałek będzie kształtował się w przedziale 2020-2150 pkt, uważa Bachtin.

Według Andrieja Koczetkowa, czołowego globalnego analityka badawczego w Otkritie Research , radykalna obniżka stóp przez Bank Centralny Federacji Rosyjskiej zwiększa atrakcyjność akcji.

Akcje VSMPO-Avisma (+2%) wzrosły po tym, jak Unia Europejska nie zaczęła nakładać sankcji na rosyjskiego dostawcę tytanu. Europejski Airbus jest w dwóch trzecich zależny od dostaw tytanu z Rosji, w porównaniu z jedną trzecią amerykańskiego Boeinga. Akcje Gazpromu odrabiają straty po wznowieniu transportu gazu do Europy przez Nord Stream. Sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow zdementował informację, że strona rosyjska jest winna opóźnienia zwrotu turbiny Siemensa po prewencyjnej konserwacji gazociągu. Akcje NOVATEK również wzrosły – firma do tej pory unikała sankcji ze strony Unii Europejskiej, ponieważ jej produkty są w nadchodzących latach w dużej mierze podzielone, zarówno przez konsumentów azjatyckich, jak i europejskich.

Radykalna decyzja Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej o obniżeniu stopy wynika częściowo z chęci powrotu na rynek pożyczkowy Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej. Przy oprocentowaniu powyżej 8,0% agencja nie uznała za racjonalne lokowania obligacji federalnych. W związku z tym kurs na poziomie 8,0% otwiera ponownie okno możliwości lokowania, uważa analityk.

Indeksy giełdowe w Europie rosną w związku z mniejszymi perspektywami podwyżki stóp przez EBC. Powodem tego były bardzo słabe wstępne wskaźniki aktywności biznesowej za lipiec, powiedział Kochetkov.

Według Aleksieja Gołowinowa, czołowego analityka Promsvyazbanku , rosyjska giełda odbiła się w piątek od lokalnego minimum osiągniętego dzień wcześniej. Papiery firm finansowych cieszyły się szczególnym zainteresowaniem w kontekście obniżki stóp przez Bank Centralny RF. Zwiększy to atrakcyjność kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych dla ludności, co pozytywnie wpłynie na wyniki finansowe banków. W związku z obniżeniem stawki, papiery deweloperów również podrożały.

Sektor górnictwa i hutnictwa spadł do końca dnia z powodu załamania się akcji największych górników złota na tle unijnego embarga na złoto i biżuterię z Rosji. Dodatkowy negatywny wpływ na przychody Polymetal ma niedawna publikacja słabych wyników operacyjnych za II kwartał oraz ewentualny wydzielenie rosyjskich aktywów. Akcje VSMPO-Avisma były poszukiwane po wiadomości, że UE w ostatniej chwili nie objęła spółki siódmym pakietem sankcji ze względu na duże zapotrzebowanie Airbusa na rosyjski tytan.

Mimo odbicia, indeks giełdy moskiewskiej nadal wydaje się wrażliwy. Jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o rozwoju ożywienia, o czym świadczą niskie wolumeny obrotu. Docelowy zakres dla indeksu Moscow Exchange na początku przyszłego tygodnia to 2100-2200 punktów, uważa Golovinov.

Indeksy giełdowe w Azji były mieszane w piątek po danych o japońskiej inflacji (japoński Nikkei 225 wzrósł o 0,4%, południowokoreański Kospi spadł o 0,7%, chiński Shanghai Composite spadł o 0,1%, Hang Seng z Hongkongu wzrósł o 0,2%), Europa rośnie (indeksy FTSE, DAX, CAC 40 dodają 0,1-0,3%, ale Stany spadają (indeksy tracą 0,2-1,6% na czele z Nasdaq).

Ceny konsumpcyjne w Japonii w czerwcu wzrosły o 2,4% w ujęciu rocznym po majowym wzroście o 2,5%, który był najwyższy od 7,5 roku.

Ceny konsumpcyjne z wyłączeniem świeżej żywności, głównego wskaźnika monitorowanego przez Bank Japonii, wzrosły w czerwcu o 2,2% rok do roku, podobnie jak w maju. Wskaźnik trzeci miesiąc z rzędu przekroczył docelowy poziom 2% banku centralnego. Tempo wzrostu było najwyższe od marca 2015 roku. Według Trading Economics eksperci przewidywali również średnio 2,2% inflacji bazowej.

W piątek rano w Wielkiej Brytanii opublikowano dane o sprzedaży detalicznej za czerwiec, która spadła o 0,1% wobec prognoz spadku o 0,2%.

Olej

Na rynku ropy ceny powróciły do ​​wzrostów w piątek wieczorem po lokalnej korekcie rano. Koszt wrześniowych kontraktów terminowych na Brent do 18:50 czasu moskiewskiego wyniósł 104,96 USD za baryłkę (+1,1% i -2,9% w czwartek), a wrześniowa cena WTI wyniosła 97,02 USD za baryłkę (+0,7% i -3,5% dzień wcześniej).

Presja na notowania na ostatniej sesji, w tym osłabienie popytu w Stanach Zjednoczonych i przyspieszenie dostaw z Libii.

Obawy o recesję w światowej gospodarce obniżyły ceny ropy Brent o 7% w lipcu. Analitycy branżowi ankietowani przez Interfax są przekonani, że notowania spadną o kilka dolarów więcej i utrzymają się na tym poziomie do końca 2022 roku.

Wpływy Cian (+10,2%), GDR Ros Agro (+5,4%), akcje Raspadskaya (+4,2%), GDR X5 Retail (+3,8%), RussNieft (+3,5%), OGK-2 (+ 3,4%), wpływy O’Key (+3,7%) nadal rosły w związku z wiadomością o dywidendzie.

Akcje PJSC United Aircraft Corporation (-2,9%), Belon (-2,8%), uprzywilejowane akcje PJSC Central Telegraph (-2,7%), papiery Pipe Metallurgical Company (-2,7%) spadły w cenie (-2,2% ).

Łączny wolumen obrotu akcjami na podstawie moskiewskiego indeksu giełdowego na ten dzień wyniósł 24,27 mld rubli (z czego 5,93 mld rubli przypadło na akcje zwykłe Sbierbanku, 3,42 mld rubli na papiery Gazpromu i 2,09 mld rubli na akcje Łukoil „).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.