0 3 min 2 lata

Złoto przyciąga część wyprzedaży w ciągu dnia na wyższych poziomach przy skromnej sile USD.
Agresywna podwyżka stóp Fed, podwyższona rentowność amerykańskich obligacji wspierają dolara.
Obawy przed recesją, nastrój bez ryzyka mogą stanowić wsparcie dla bezpiecznej przystani XAU/USD.
Złoto ma problem z uzyskaniem jakiejkolwiek znaczącej trakcji w czwartek i huśta się między letnimi zyskami a niewielkimi stratami w trakcie wczesnej sesji w Ameryce Północnej. Kurs XAU/USD znajduje się obecnie na neutralnym terytorium, w okolicach 1715 USD, ponieważ traderzy czekają na nowy katalizator przed pozycjonowaniem się na kolejny etap ruchu kierunkowego.

Dolar amerykański spada w górę drugi dzień z rzędu i stara się wykorzystać nocne odbicie od najniższego poziomu od dwóch tygodni, co z kolei działa jak wiatr w głowę dla złota denominowanego w dolarach. Ostatnie jastrzębie wypowiedzi kilku przedstawicieli Fed wzmocniły oczekiwania rynku, że amerykański bank centralny będzie nadal zacieśniał politykę monetarną w szybszym tempie, aby okiełznać inflację. W rzeczywistości rynki wyceniały kolejny bardzo duży ruch podwyżki stóp Fed o 75 pb w listopadzie, który nadal wspiera podwyższoną rentowność amerykańskich obligacji skarbowych i nadal wspiera dolara.

Tymczasem gracze rynkowi nadal niepokoją się trudnościami gospodarczymi wynikającymi z szybko rosnących kosztów finansowania zewnętrznego. Do tego ryzyko dalszej eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego odbija się na globalnym sentymencie ryzyka. Widać to po ogólnie słabszym tonie wokół rynków akcji, co daje pewne wsparcie dla bezpiecznego złota. Mieszane tło fundamentalne powstrzymuje traderów przed stawianiem agresywnych zakładów wokół XAU/USD. Inwestorzy wolą również zejść na margines przed uważnie obserwowanymi miesięcznymi danymi dotyczącymi zatrudnienia w USA.

Popularny raport NFP ma zostać opublikowany w piątek i będzie odgrywał kluczową rolę w wpływaniu na krótkoterminową dynamikę cen USD. To z kolei powinno dać jakiś znaczący impuls nieopłacalnemu złocie. W międzyczasie rentowności obligacji USA oraz wystąpienia wpływowych członków FOMC będą napędzać popyt na USD. Poza tym szerszy sentyment do ryzyka rynkowego może dać impuls żółtemu metalowi i pozwolić inwestorom na wykorzystanie krótkoterminowych okazji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.