0 2 min 2 lata

Moskiewski sąd Chamowniki skazał Władimira Graczewa, byłego doradcę dyrektora generalnego korporacji państwowej Rosatom i byłego szefa komisji ds. ekologii Dumy Państwowej Władimira Graczewa, na trzy lata więzienia w sprawie karnej o oszustwo Służba prasowa sądu poinformowała Interfax.

Został też ukarany grzywną w wysokości 500 tys. rubli i zakazem na dwa lata „zaangażowania się w działalność związaną z eksperckim, naukowym wsparciem organów i organizacji państwowych, świadczeniem usług doradczych organom państwowym i organizacjom pełniącym funkcje eksperckie”.

Grachev został uznany winnym próby oszustwa na szczególnie dużą skalę (część 3 artykułu 30 Kodeksu Karnego – część 4 artykułu 159 Kodeksu Karnego).

Został zatrzymany we wrześniu 2020 roku i umieszczony w areszcie domowym.

Śledztwo i sąd ustaliły, że Grachev zażądał w sumie kilkudziesięciu milionów rubli od biznesmenów, których firma zajmuje się przetwarzaniem odpadów w celu promowania interesów przedsiębiorstwa. Media podały, że było to około 87 milionów rubli.

Na stronie internetowej rady publicznej Rosatomu podano, że Grachev był doradcą dyrektora generalnego korporacji państwowej. Był także przewodniczącym komisji ds. ekologii Dumy Państwowej, był deputowanym III i IV zwołania Dumy w latach 1999-2007. Jest doktorem nauk technicznych, profesorem, członkiem korespondentem Rosyjskiej Akademii Nauk (Wydział Chemii Fizycznej). Został odznaczony Orderem Honoru, Orderem Zasługi dla IV stopnia Ojczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.