0 2 min 2 lata

Widmo niemieckiej recesji gospodarczej na horyzoncie Ogłoszone wczoraj wyniki niemieckiego indeksu Instytutu Ifo potwierdziły pogorszenie nastrojów niemieckich przedsiębiorców. Indeks spadł do 8
,3 punktu, podczas gdy poprzednio wynosił 88,6 punktu. To najgorszy wynik od maja 2020 r., co również pokazuje prawdopodobieństwo spowolnienia gospodarczego u naszego największego partnera handlowego.
Coraz więcej szczegółów o rozwiązaniach chroniących odbiorców energii
Wczoraj Rada Ministrów zatwierdziła projekt specjalnych rozwiązań chroniących odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Projekt zakłada standardową cenę za energię elektryczną w gospodarstwie domowym do określonej liczby kilowatogodzin. W 2023 roku GD nie będzie płacić wyższych rachunków za prąd do limitu 2000 zł. kilowatogodziny (kWh), a wyższy limit dotyczy osób niepełnosprawnych – do 2,6 tys. Rodziny i rolnicy na kWh i Kartę Dużej Rodziny mają limit 3 tys. kWh. Koszt propozycji oszacowano na ok. 23 mld zł. Środki na sfinansowanie kosztów związanych z zamrożeniem cen energii będą pochodzić m.in. wciąż dyskutowane, choć, jak zaznaczył, podatek powinien przynajmniej w dużej mierze pokrywać koszty zamrożenia cen. Choć sam projekt przynosi ulgę GD i przekłada się na spowolnienie wzrostu cen regulowanych w przyszłym roku, to bez szczegółów trudno ocenić ogólny wpływ na sytuację firm objętych nowym podatkiem, obraz tutaj. Niepewność budziły wczoraj złe nastroje na GPW.
Dzisiejsze najważniejsze informacje ze Stanów Zjednoczonych
Po południu opublikowane zostaną indeks Conference Board, informacje o zamówieniach na dobra trwałe oraz informacje z rynku nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.