0 3 min 2 lata

Kurs USD/JPY był świadkiem wyprzedaży przez drugi dzień z rzędu przy umiarkowanym osłabieniu USD.
Rozbieżność polityki Fed-BoJ, pozytywny ton ryzyka osłabiający JPY i ograniczający straty.
Inwestorzy mogą również powstrzymać się od stawiania agresywnych zakładów przed BoJ w czwartek.
Para USD/JPY obniżyła się drugi dzień z rzędu w poniedziałek i cofnęła się dalej od 24-letniego maksimum, wokół obszaru 139,35-139,40, który dotknął w zeszłym tygodniu. Stałe spadki w ciągu dnia przedłużyły się przez wczesną sesję w Europie i sprowadziły ceny spot poniżej okrągłej wartości 138,00.

Wielu wpływowych członków FOMC wycofało się wbrew oczekiwaniom rynku na ponadwymiarową podwyżkę stóp procentowych o 100 pb na nadchodzącym posiedzeniu politycznym w dniach 26-27 lipca. W rzeczywistości gubernator Fed Christopher Waller i prezes Fed z St. Louis Jim Bullard – najwięksi jastrzębie w Fed – powiedzieli w zeszły czwartek, że nie są za większą podwyżką stóp procentowych. Co więcej, prezes Fed z Atlanty, Raphael Bostic, ostrzegł w piątek, że zbyt radykalne ruchy mogą podważyć pozytywne aspekty gospodarki i zwiększyć niepewność. To z kolei skłoniło do realizacji zysków w dolarach amerykańskich blisko dwuletniego maksimum, które przedłużyło się przez pierwszą połowę poniedziałkowych notowań i wywarło pewną presję w dół na parę USD/JPY.

To powiedziawszy, duża rozbieżność w polityce pieniężnej przyjętej przez amerykański bank centralny i Bank Japonii powinna działać jako wiatr w tył dla cen spotowych. Poza tym ogólnie pozytywny ton wokół rynków akcji może jeszcze bardziej osłabić bezpieczny jen japoński i pomóc ograniczyć głębsze straty pary USD/JPY, przynajmniej na razie. Inwestorzy mogą również powstrzymać się od stawiania agresywnych zakładów przed ostatnią aktualizacją polityki pieniężnej BoJ w drugiej części tego tygodnia. Niemniej jednak tło fundamentalne nadal wydaje się przechylać na korzyść byczych traderów i wspiera perspektywy pojawienia się niektórych dip-buyów na niższych poziomach. To gwarantuje pewną ostrożność przed pozycjonowaniem pod kątem dalszych strat.

Dlatego rozsądnie będzie poczekać na silną sprzedaż następczą przed potwierdzeniem, że para osiągnęła szczyt w najbliższym czasie. Wobec braku jakichkolwiek ważnych publikacji ekonomicznych w USA w poniedziałek, rentowności obligacji amerykańskich wpłyną na dynamikę cen USD i zapewnią impuls parze USD/JPY. Poza tym inwestorzy będą czerpać wskazówki z szerszego sentymentu związanego z ryzykiem rynkowym, aby wykorzystać krótkoterminowe okazje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.