0 3 min 2 lata

W wielu miejscach regulacja kryptowalut jest wciąż w powijakach. W USA nadal panuje duża niepewność, jeśli chodzi o radzenie sobie z Bitcoinem i Co. Rostin Behnam, szef Commodity Futures Trading Commission (CFTC), w tym tygodniu przedstawił argumenty przemawiające za regulacją kryptowalut przez jego autorytet, które inwestorzy powinien też lubić.

Szef CFTC jest pewien: regulacja rynku kryptowalut pod kierownictwem jego organu nadzorczego przyniosłaby znaczne korzyści i ostatecznie mogłaby mieć pozytywny wpływ na ceny. „Wzrost jest możliwy w dobrze uregulowanym środowisku” – powiedział Behnam podczas wydarzenia NYU School of Law w tym tygodniu.

Jasne ramy regulacyjne mogą utorować drogę inwestorom instytucjonalnym do wejścia na rynek. „Ugruntowane instytucje w przestrzeni kryptograficznej widzą ogromną szansę na napływ instytucjonalny, który nastąpi tylko wtedy, gdy istnieje struktura regulacyjna dla tych rynków”.

Rosnący popyt ze strony inwestorów instytucjonalnych ostatecznie znalazłby również odzwierciedlenie w rosnących cenach na rynku kryptowalut, argumentuje Behnam: „Cena Bitcoina może się podwoić, jeśli CFTC będzie regulować rynek”. Perspektywa, która powinna również spodobać się sceptykom regulacyjnym.

CFTC czy SEC – kto powinien regulować kryptowaluty?

Do tej pory opinie były podzielone co do tego, kto powinien odpowiadać za regulację kryptowalut w USA. Oprócz CFTC zaangażowana jest również SEC. W szczególności ta ostatnia jest czasami krytykowana za chęć rozszerzenia swoich wpływów poprzez precedensowe decyzje – podczas gdy do tej pory brakowało jasno sformułowanego zestawu zasad postępowania z kryptowalutami.

Dwupartyjny projekt ustawy amerykańskiej Senackiej Komisji Rolnictwa, której formalnie podlega CFTC, wyznacza teraz agencję jako głównego nadzorcę przemysłu kryptograficznego w USA. Byliby wówczas odpowiedzialni za monitorowanie rynków kasowych, a firmy handlujące kryptowalutami musiałyby wówczas zarejestrować się w CFTC.

Behnam wyraził swoje poparcie dla ustawy w zeszłym tygodniu. Wyjaśnił jednak również, że w tym przypadku finansowanie jego powiązanej agencji będzie musiało zostać dostosowane, aby móc wykonać zadanie sprawiedliwie. Do tej pory widzieliśmy tylko wierzchołek góry lodowej.

Około 60 przypadków CFTC w obszarze kryptowalut wynika wyłącznie z sygnalistów, wskazówek lub skarg klientów. Obecnie nadal brakuje mechanizmów nadzoru rynku lub monitorowania platform obrotu i pośredników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.