0 4 min 2 lata

Na pytanie, kiedy siła dolara osiągnie swój limit, 14 respondentów odpowiedziało, że w ciągu trzech miesięcy, 19 – w ciągu sześciu miesięcy, kolejnych 6 – w ciągu roku i jednego – w ciągu dwóch lat. Tylko 16 powiedziało, że dolar osiągnął już szczyt.

Według większości strategów walutowych ankietowanych przez Reuters, siła dolara nie osiągnęła jeszcze szczytu, ale są podzieleni co do tego, kiedy zakończy się wzrost waluty.

Dolar spadł z dziesięcioletniego maksimum w połowie lipca, ale szybko odrobił straty, gdy trzech urzędników Fed zasygnalizowało, że bank centralny „całkowicie jednomyślnie” podniósł stopy procentowe do poziomów, które uderzyłyby w najwyższą inflację w USA od lat 80. XX wieku.

Ponieważ Fed oczekuje pod pewnymi względami wyprzedzenia swoich konkurentów w cyklu zacieśniania, a globalna gospodarka spodziewa się znacznego spowolnienia, ścieżka do znacznego osłabienia dolara lub ożywienia w większości innych walut jest trudna do utorowania.

W sondażu, który został przeprowadzony 1-3 sierpnia, zdecydowana większość ponad 70% strategów, czyli 40 z 56, którzy odpowiedzieli na dodatkowe pytanie, stwierdziło, że siła dolara nie osiągnęła jeszcze szczytu.

Na pytanie, kiedy siła dolara osiągnie swój limit, 14 respondentów odpowiedziało, że w ciągu trzech miesięcy, 19 – w ciągu sześciu miesięcy, kolejnych 6 – w ciągu roku i jednego – w ciągu dwóch lat. Tylko 16 powiedziało, że dolar osiągnął już szczyt.

„Aby dolar amerykański się osłabił, Fed musi bardziej dbać o wzrost niż o inflację, a my jeszcze do tego nie doszliśmy” – powiedział Michalis Rousakis, strateg walutowy G10 w Bank of America Securities.

Dolar, który zyskał już około 11% w 2022 r., miał stracić część swoich zysków w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Przewiduje się jednak, że kilka głównych walut odzyska wszystkie swoje roczne straty w tym okresie.

„W bardzo długim okresie, powiedzmy dwa, trzy lub cztery lata, dolar prawdopodobnie będzie znacznie słabszy. Jednak w ciągu 12 miesięcy obserwujemy stosunkowo niewielkie ruchy” – powiedział Brian Rose, starszy ekonomista w UBS Global Wealth Management.

Pogorszenie perspektyw

Euro osiągnęło w zeszłym miesiącu parytet z dolarem, osiągając minimum od prawie dwóch dekad i spadając o ponad 10% w 2022 roku. Przewiduje się, że do lipca przyszłego roku wzrośnie o ponad 6% w porównaniu z obecnymi poziomami i ma wynieść około 1,02 USD. 1,05 dolara i 1,08 dolara w ciągu kolejnych trzech, sześciu i 12 miesięcy.

Te mediany prognoz, najniższe w sondażu Reuters FX od 2017 r., pokazały pogorszenie perspektyw dla wspólnej waluty.

Podczas gdy w lipcowej ankiecie tylko garstka analityków spodziewała się, że w lipcowym horyzoncie czasowym kurs euro będzie kursował na poziomie lub poniżej parytetu wobec dolara, około jedna trzecia z ponad 60 strategów przewiduje obecnie, że euro powróci do tych poziomów w ciągu najbliższych trzech miesięcy. .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.