0 2 min 2 lata

Moskwa. 30 września. INTERFAX.RU – Gazprom potwierdził w październiku dostawy gazu do Mołdawii, zmniejszając wolumen o 30% – powiedział wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju regionalnego Mołdawii Andrei Spinu.

„Dzisiaj Moldovagaz w całości zapłaciła Gazpromowi zaliczkę za wrzesień. Moldovagaz otrzymał częściowe potwierdzenie wolumenów za październik. Z 8,06 mln metrów sześciennych dziennie (w tym Pridnestrovie – IF) potwierdzono 5,7 mln metrów sześciennych dziennie, pisał. Śpij w mediach społecznościowych.

Zaznaczył, że „w tym sensie powtarza się sytuacja z października ubiegłego roku, kiedy dostawy były ograniczone o 30%”. Wynikało to z faktu, że 30 września 2021 r. wygasła poprzednia umowa na dostawy gazu do Mołdawii, a nowa została podpisana dopiero 29 października i weszła w życie 1 listopada.

„Sytuacja się powtarza. Różnica polega na tym, że w tym roku mamy podpisaną umowę, której należy przestrzegać” – powiedział Spinu.

Dodał, że „nikt nie zostanie odłączony od gazu”. Wcześniej przedstawiciele kierownictwa Mołdawii powiedzieli , że zezwalają na wstrzymanie dostaw gazu w październiku.

29 września Komisja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przy rządzie Mołdawii podjęła decyzję o zakupie kolejnych 15 mln metrów sześciennych gazu w celu uzupełnienia rezerw. Dzięki środkom przyznanym przez komisję ratunkową Moldovagaz mógł w piątek wywiązać się z zobowiązań finansowych wobec Gazpromu za wrzesień, co pozwoliło uniknąć odcięcia dostaw gazu do republiki. Firma przekazała 23,9 mln USD jako saldo zaliczki za zużyty we wrześniu gaz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.