0 4 min 2 lata

ACPR, organ nadzoru ostrożnościowego i restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, reguluje wiele podmiotów z sektora finansowego. Jednak garnki online częściowo wymykają się tej inwigilacji… ale nie na długo!

Przez MoneyVox,

Pośrednio monitorowane przez ACPR, internetowe pumy powinny wkrótce znaleźć się pod bezpośrednią kontrolą policjanta sektora finansowego. W pytaniu ? Harmonizacja przepisów na szczeblu europejskim, zwłaszcza w zakresie zwalczania oszustw, prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Czy ta lepsza kontrola będzie w stanie powstrzymać problem nieuczciwych pul? Elementy odpowiedzi.

Pule online nie są pod bezpośrednią kontrolą ACPR

Dzięki ich platformom można w prosty i szybki sposób organizować zbiórki pieniędzy: są to pule online. Leetchi, LePotCommun, Lydia, Uczestniczymy… te strony zadomowiły się na organizację wycieczek ze znajomymi, zakup wspólnego prezentu, a nawet udział w imprezie emerytalnej. Jednak w przeciwieństwie do platform finansowania partycypacyjnego (lub crowdfundingowego), pule internetowe nie podlegają bezpośrednio nadzorowi ACPR, policjanta sektora finansowego.

Federacja zawodowa Financement participatif France zauważyła w 2020 r.: „strony internetowe z kotkami nie należą do sektora finansowania społecznościowego”. Nie ma więc potrzeby, aby uzyskiwali oni status Pośrednika w finansowaniu społecznościowym (IFP), który jest również obowiązkowy dla wszystkich platform finansowania społecznościowego. W rzeczywistości ACPR nie sprawuje bezpośredniej kontroli nad pulami online, a jedynie nad dostawcami usług płatniczych (PSP), którzy zarządzają zebranymi pieniędzmi. W rzeczywistości dostawcy usług płatniczych podlegają ze swej strony nadzorowi ACPR.

Przeczytaj też: Przekazywanie pieniędzy: jak być hojnym bez rozbijania banku

Garnki wkrótce nadzorowane przez ACPR w celu walki z oszustwami

Już w 2019 r. Tracfin, jednostka ds. walki z oszustwami podatkowymi, praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, uznała, że ​​te internetowe garnki powinny być włączone do ich działalności. Po kilku latach unikania, kwestia bezpośredniego nadzoru ze strony Urzędu Kontroli Ostrożnościowej i Uporządkowanej Powróciła do dyskusji. Rzeczywiście, przyszłe rozporządzenie europejskie mogłoby umożliwić harmonizację przepisów w ramach UE i zapewnić możliwość lepszej regulacji tego sektora działalności.

W tym właśnie sensie policja bankowa opublikowała komunikat prasowy na początku września 2022 r. Określa on, że publiczne garnki, czyli otwarte dla wszystkich, muszą teraz mieć zezwolenie jako pośrednik finansowania społecznościowego, w ten sam sposób jako serwisy crowdfundingowe. Wyjątkiem mogą być wyłącznie pojemniki prywatne: „Oprócz wymogów dotyczących walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, pojemniki internetowe są obecnie uregulowane i podlegają pewnemu formalizmowi, z wyjątkiem sytuacji, gdy nie są otwarte dla publiczności” wyjaśnia AKPR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.